
Tykötarpeita mielipiteen muodostamiseen
Bookishteaparty-blogin Katri muistutti minua kutkuttavan kimurantilla Unpopular Bookish Opinions -haasteella, joka on saanut monet bloggaajat kaivamaan luurangot esiin kaapistaan ja paljastamaan, missä kohdin heidän mielipiteensä ovat yleistä mielipidettä vastaan. Luvassa on siis juttua häpeällisimmistä ja epäonnistuneimmista keikoista kirjavarkauksien historiassa.
Haasteen säännöt ovat seuraavat:
- Linkkaa haasteen antaja blogipostaukseesi. Lisää haasteen säännöt postaukseen.
- Vastaa haasteen kysymyksiin.
- Lähetä haaste vähintään kolmelle henkilölle ja linkkaa heidän bloginsa postaukseesi.
- Ilmoita haasteen saajille haasteesta, ja linkitä heille postauksesi, jotta he tietävät, mikä on homman nimi.
… ja itse kysymykset tulevat tässä:
1. Kirja tai kirjasarja, josta melkein kaikki muut pitävät, mutta sinä et
Harper Leen Kuin surmaisi satakielen oli minulle hyvin yhdentekevä kirja klassikkomaineestaan huolimatta. Ymmärrän, miksi se on niin arvostettu ja pidetty kirja, mutta minua se ei oikein sytyttänyt.
2. Kirja tai kirjasarja, josta kukaan muu ei pidä, mutta sinä pidät
Olenko liian valtavirtatykkääjä, kun en saa yhtään esimerkkiä mieleeni?
3. Kolmiodraama, jossa päähenkilö päätyy yhteen sen henkilön kanssa, jonka et olisi halunnut
Olin aina sitä mieltä, että Nälkäpelin Katnissin olisi pitänyt päätyä yhteen Galen kanssa, olivatpa kaverini kuinka vakuuttuneita Peetan ihanuudesta tahansa 😀
4. Suosittu kirjagenre, josta et pidä tai josta haluaisit pitää, mutta et pysty
Kauhukirjallisuudella voisi olla paljon annettavaa, jos antaisin sille tilaisuuden, mutta olen turhan säikky.

Käsinkirjoitetut muistiinpanot voittavat puhelimen muistion mennen tullen
5. Pidetty, suosittu tai rakastettu hahmo, josta et pidä
Viittaan ensimmäiseen kohtaan sanomalla Kuin surmaisi satakielen Atticusin. Hänen oikeamielisyytensä on ihailtavaa, mutta hänenkään hahmonsa ei saanut minua innostumaan kirjasta.
6. Kirjailija, josta monet pitävät, mutta sinä et
Tuomitsen Paulo Coelhon pelkän Alkemistin pohjalta, mutta se oli jostain syystä niin luotaantyöntävä lukukomeus, etten usko lämpeneväni kirjailijalle jatkossakaan.
7. Suosittu sarja, jonka lukemiseen sinulla ei ole mielenkiintoa
Cassanda Claren Varjojen kaupungit on saanut osakseen suitsutusta, mutta en ole ollenkaan innostunut niistä. Ehkä sain yliannostuksen genren kirjoista juuri ennen kuin kyseinen sarja julkaistiin ja sittemmin minulla on ollut yksinkertaisesti tarpeeksi muuta luettavaa, mutta en ole koskaan haikallut sarjan perään.
8. Kirja, joka on mielestäsi huonompi kuin siitä tehty sarja tai elokuva
Muihiin kohtii vastausten keksiminen oli ehkä nihkeätä, mutta tästä keksin heti kaksi esimerkkiä. Sara Shepardin Pretty Little Liars -kirjasarjaan perustuva TV-sarja pesee kirjat mennen tullen (ja on yksi pahimpia koukutuksiani). Toiseen liittyy pieni tarina: olin lentokoneessa matkalla Malesiaan ja etsin katsottavaa, kun eteeni osui If I Stay-niminen leffa, jonka esittelystä jäi hämärä kuva, että olen saattanut lukea saman kirjana. Kirjasta ei ollut jäänyt kummoistakaan muistijälkeä (luin se elokuvan jälkeen uudestaan, eikä vaikutelma ollut silläkään kertaa vaikuttavampi), mutta jokin elokuvassa iski todella herkkään kohtaan. Tuntemattomalle vierustoverilleni kävi hyvin nopeasti selväksi, etten selviä leffasta parkumatta tai vain yhdellä katselukerralla… Pisteet tarinasta kirjailija Gayle Formanille, mutta visuaalisuus puki sitä painettua sanaa enemmän.

Pettymyskin näyttää paremmalta tunnelmavalaistuksessa
Näiden kysymysten kanssa vääntelehtimään pääsevät:
Tuntematon lukija-blogin Hande
Kansientakaiset maailmat -blogin Ethell Red
Cilla In Wonderland -blogin Cilla
The books of my life -blogin Ida
Lukijan roolissa -blogin Riikka